News

Keep up to date with the latest McCartneys news

Ludlow Christmas Primestock Show Monday 2nd December 2019

Fri 8 November 2019

Ludlow Christmas Primestock Show Committee

Chariman: Michael Thomas
Secretary: Phillip Blackman-Howard

Ron Evans
Hannah Owens
Victoria Caine
Roger Williams
Toby Lawton
Mary Uffold
Karen Brayne
Bradley Towell


All enquires to: 
Phillip Blackman-Howard
01584 813764 or 07815 743478
phillip@mccartneys.co.uk
 

Conditions of Entry

All entries must be submitted in writing by Wednesday 27th November 2019 at 5.00pm to the Secretary.  

No late entries or entries on the day will be accepted!

The Committee and Stewards reserve the right to change/amalgamate classes as they see fit on or before the show date.

All prize money will be forwarded with remittance sale cheques.

Regarding classes 9 and 12, passports will be checked to establish purchase of the animal by the vendor selling the animal/s.

All animals (sheep or cattle) can only be entered in ONE class.

All vendors of show animals must have traded with McCartneys on a minimum of three occasions during 2019.

Entry forms can be downloaded here.
 

List of Sponsors

The show committee wish to extend their grateful thanks to all out sponsors as listed below:

HSBC Bank
Batemans
Carrs Billington
Presteigne Gates
DRE Accountants
James Henman (Henman Marquees)
Nomark Equip.
Edwards Agricultural Supplies
Estate Country Foods
Discovery Tool Hire (Leominster)
Roxan
Tenbury Farm Supplies
Caleb Roberts (Knighton)
R.T. Anthony
Kiwi-Kit
Teme Valley Tractors
Morris Corfield
 

Sheep Classes

Commencing at 9:00am (pen by 8:30am)

Class 1 – Sponsored by Presteigne Gates
Best pair of lambs up to 41 kgs live weight

Class 2 – Sponsored by R.T. Anthony
Best pair of lambs from 41.5 - 45 kgs live weight

Class 3 – Sponsored by Edwards Agriculture Supplies
Best pair of lambs weighing over 45 kgs

Class 4 – Sponsored by Tenbury Farm Supplies
Best pair of lambs any weight/any breed, exhibited by a YFC Member

Class 5 – Sponsored by Caleb Roberts (Knighton)
Best pair of lambs sired by a native sire (any weight)

The Supreme Champion pair of lambs to receive the Lloyds Bank Trophy and £150 
Sponsored by Carrs Billington.

Cattle Classes

Commencing at 9:30am (pen by 9:00am)

Class 6 – Sponsored by Discovery Tool Hire
Best Steer or Heifer (any weight) sired by a native beef breed (halter trained)

Class 7 – Sponsored by Kiwi-Kit 
Best Steer (any weight) sired by a Continental beef breed (halter trained)

Class 8 – Sponsored by Morris Corfield
Best Steer (un-led), home bred and fed

Class 9 – Sponsored by Teme Valley Tractors
Best single Steer (any breed, any weight) purchased in a McCartneys Market

Class 10 – Sponsored by Estate Country Foods
Best Heifer (any weight) sired by a Continental beef breed (halter trained)

Class 11 – Sponsored by Nomark Equip. 
Best single Heifer (un-led) home bred and fed
 

Cattle Classes Cont.

Class 12 – Sponsored by DRE Accountants
Best single Heifer (any breed, any weight) purchased in a McCartneys Market

Class 13 – Sponsored by Roxan Cattle & Sheep I.D.
Best Barley Bull
 
The Champion led animal to receive the McCartneys, Morris & Barker Perpetual Challenge Cup and £500.
Sponsored by HSBC Bank and Batemans Stock Handling Equipment

The Reserve Champion led animal to received £50 cash.

The Champion animal from Classes 9 and 12 to receive the James Henman Perpetual Challenge Trophy

The winner of Class 6 to receive the W.A. Lloyd Cup
 

Prize Money

Sheep Classes
1st £20
2nd £15
3rd £5


Cattle Classes
1st £30
2nd £15
3rd £5

Liquid error: internal Back to listings